Europska unija definirala je norme za zaštitu okoliša, koje se dijele na četiri područja:
- klimatska zaštita (smanjenje CO2)
- priroda i bioraznolikost
- okoliš i zdravlje
- održivo iskorištavanje prirodnih resursa i upravljanje otpadom.
Informacije o opsežnim i redovito ažuriranim propisima možete naći na internetskim stranicama EU. Standardi prihvaćeni na razini Europske unije prenose se u nacionalno zakonodavstvo. Jedan takav primjer je EuP ili Direktiva o ekodizajnu (Ecodesign Directive) koja je prenesena u njemačko zakonodavstvo putem Zakona o električnim proizvodima (EBPG). Njen cilj jest smanjiti potrošnju energije kroz životni vijek proizvoda.
Smanjenje ugljika
Moderna rasvjetna tehnologija može značajno doprinijeti postizanju zadanih klimatskih ciljeva Europske unije: korištenje energetsko-učinkovitih rješenja može dovesti do čak 80-postotne uštede energije koja se u Europi koristi za rasvjetu.
Zbrinjavanje otpadne opreme
Čak se i energetsko-učinkovite žarulje i svjetiljke moraju zamijeniti nakon određenog vremena. Pravilno zbrinjavanje električne i elektroničke opreme dio je odgovornog upravljanja okolišem.
Imisija svjetlosti
S vremena na vrijeme, svjetlost može predstavljati smetnju, na primjer, kada ulična rasvjeta prodire u domove. Stoga se već u fazi dizajniranja treba pobrinuti da rasvjetne instalacije ne uzrokuju “svjetlosno zagađenje”.
Svjetlost i insekti
Insekti su osjetljivi na umjetnu rasvjetu. Ona može utjecati na njihov prirodni habitat.