Rasvjeta svlačionica
Svaki veći sportski objekt ima svlačionice i sanitarne prostorije u kojima se korisnici presvlače i tuširaju nakon sportskih aktivnosti. Kvalitetna rasvjeta oba tipa prostorija umanjuje dojam nedostatka čistoće, pospješuje obavljanje zadataka koji zahtijevaju dobru vidljivost te daje veći osjećaj sigurnosti.
Opća rasvjeta svlačionica
Kod opće rasvjete svlačionica bitna je jednolikost stupnja osvjetljenja. Iako norma DIN EN 12193 zahtjeva svega 100 lux-a osvjetljenosti, minimalno 300 lux-a donosi više udobnosti. Viši stupanj osvjetljenosti pridonosi primjerice lakšem pronalaženju stvari u ormarićima ili pronalaženju sportske torbe. Nadalje, povećava osjećaj sigurnosti te umanjuje dojam nedostatka čistoće.
Fluorescentene cijevi s visokoefikasnim 3-pojasnim fluorescentnim slojem (promjera 26 mm – T8 ili 16 mm – T5) i elektroničkom prigušnicom (EBs) preporučuju se kao ekonomično rješenje opće rasvjete za svlačionice. Dodatnu uštedu energije moguće je ostvariti zahvaljujući detektorima pokreta za kontroliranu rasvjetu ovisnu o prisutnosti u prostoriji.
Kako bi se izbjegla refleksija odraza lica u ogledalu, potrebne su dvije svjetiljke – jedna s lijeve, a druga s desne strane ogledala. Svjetiljke bi trebale biti „bez blještanja“. Za veća ogledala, postoji mogućnost ugradnje dodatnih svjetiljaka iznad samog ogledala.
Akcentna rasvjeta umanjuje dojam „bolničke atmosfere“, pospješuje vidljivost i poboljšava dojam o svlačionicama i sportskom objektu općenito. Prikladno rješenje su zidne svjetiljke.
Rasvjeta kabina za presvlačenje
U svIačionicama sa zasebnim kabinama dobroj osvjetljenosti pridonosi opća rasvjeta prilagođena izgledu kabina. Prikladan izbor rasvjete su downlighteri ili druge stropne svjetiljke s kompaktnim fluorescentnim izvorima, svaka jedinica montirana iznad pojedine kabine. Bitno je postići jedinstveni stupanj rasvjete od barem 100 lux-a, iako je poželjna i jača osvjetljenost.
Ovisno o dizajnu kabina, njeni zidovi mogu blokirati svjetlo koje dolazi od stropa, ostavljajući prolaze neadekvatno osvjetljenima. U tom slučaju, prolaze je potrebno zasebno osvijetliti, primjerice redovima downlightera. Dodatnu bi rasvjetu trebalo osigurati na početku i na kraju svakog prolaza među kabinama; bočni prolazi kabina zahtijevaju vlastitu rasvjetu.
Rasvjeta sanitarnih prostorija
Prema propisu sanitarne prostorije s tuševima, kao i prostorije u kojima se nalaze toaleti i umivaonici klasificiraju se kao prostori pojačane prisutnosti vlage. Stoga svjetiljke korištene u tim prostorima zahtijevaju viši stupanj zaštite.
U ulaznim prostorijama gdje se obično nalaze umivaonici trebala bi biti jedinstvena opća rasvjeta. Sjaj je obično odraz čistoće, a ujedno pomaže osoblju koje čisti da se uvjeri kako su prostori uistinu čisti.
Nadgradne ili ugradne stropne svjetiljke s linearnim fluorescentnim izvorima ili downlighteri opremljeni kompaktnim fluorescentnim izvorima osobito su prikladni za energetski učinkovitu rasvjetu. Kako bi odgovarala normi DIN EN 12464, osvjetljenost mora biti barem 200 lux-a. Za aktivnosti čišćenja preporučljiv je viši stupanj osvjetljenosti, stoga je preporučljiva i dodatna rasvjeta na odvojenom strujnom krugu.
Rasvjeta kabina za tuširanje treba osigurati isti stupanj svjetlosti unutar i izvan kabine. S obzirom na to da zidovi kabina blokiraju dobar dio svjetlosti izvana, kabine treba opremiti odvojenim rasvjetnim tijelima, npr. downlighteri s kompaktnim fluorescentnim izvorima.